Şirketlerde İlkyardımcı Zorunluluğu

İlkyardımcı Bulundurmayana Ceza Yaptırımı

İSG yani İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatına göre işverenlerin yükümlülükleri arasında, iş sağlığı ve güvenliğine dair koruma, önleme, tahliye, yangınla mücadele ve de ilk yardım konularında donanımlı ve eğitimli destek elemanı bulundurma zorunluluğu var.

Hatayda İlkyardım

Bunların arasında belki de en önemlisi, İlkyardımcı olarak belirtilen, sertifika almış bir eleman bulunması. İşyeri dışından, OSGB’lerden hizmet alan işletmelerin bunun dışında kendi bünyelerindeki personellerden yönetmeliklerde belirtilen kadarını çalıştırma yükümlülüğü var.

İşyerlerinde gerekli nitelikte ve sayıda İlkyardımcı çalıştırmama durumunda işverenleri bazı yaptırımlar bekliyor. İşyerinde çalışan kişi sayısı ve işyerinin ait olduğu tehlike sınıfına göre ise çalıştırılacak ilkyardımcı sayı değişiklik göstermektedir.

“Sınıflamasına göre; Az tehlikeli işyerlerinde, her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı, Tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı ve Çok tehlikeli işyerlerinde, her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı, bulundurması zorunludur”

Cezai yaptırımların önüne geçmek için, Hatay’da İlkyardım Eğitimi hizmeti sunan Özel İlkay İlkyardım Merkezi’nde veya uygun koşullar sağlanabiliyor ise kendi işletmenizde, mevcut personelinize ilkyardım eğitimi aldırtarak ilkyardımcı çalıştırma görevini yerine getirebilirsiniz.

Hatay’da İlkyardım Eğitimi Hakkında

İki günde biten ve toplam 16 saat süren ilkyardım eğitimi için ilkokul mezunu olmak yeterli. Bununla birlikte yönetmelik, işverenlere bu konuda hizmet alma imkânı tanımıyor. Yani ilkyardımcı personeli kendi bünyelerinde istihdam etmeleri gerekiyor.

Bununla birlikte, özel güvenlik ve sürücü kursları gibi ilkyardım eğitiminin zorunlu olarak verildiği kurslarda ilkyardım eğitimlerinin, Yönetmeliğe göre yetki belgesi almış eğitimciler tarafından verilmesi zorunlu.

İlkyardımcı Çalıştırmayana Ceza Var

İlkyardımcı bulundurma yükümlülüğünü yerine getirmeyen işyerlerine 6331 sayılı Kanun’a göre idari para cezası uygulanması söz konusu.

Buna göre, işyerinde yeterli sayıda ilkyardım eğitimi almış personel (ilkyardımcı) yoksa işyerinin tehlike sınıfı ve çalıştırılan işçi sayısına göre binlerce liralık farklı tutarlarda idari para cezası uygulanıyor. Söz konusu ceza aykırılığın devamı halinde her ay için uygulanmaya devam ediliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir